Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

POTŠTEJN – Dnes se ještě vrátíme za třetím a zároveň posledním závodem běžeckého seriálu CLOCK Cup 2023, kterým byl 5. listopadu 2023 Drsný běh okolo hradu Potštejn. Celkovými vítězi se stali David Bílek z Vrbice a Šárka Kulhavá ze Žamberka. Více o celém Clock Cupu on-line deníku Sport Rychnovska poreferoval jeden z týmu pořadatelů Šimon Smutný.

„Již tradiční centrum v pivovaru CLOCK začalo hned od rána ožívat přijíždějícími běžci všech věkových kategorií a bylo zřejmé, že účast bude velice pěkná. V den konání bylo velice příjemné běžecké počasí, ale po pátečním celodenním dešti byly tratě dost kluzké a částečně i bahnité - pravý drsný běh. Nic nenasvědčovalo tomu, že budou překonány traťové rekordy. Běžecké dopoledne začalo závodem dětí do 10 let s rodiči. Na start se postavilo 29 dětí, po uběhnutí kilometrové trati si děti vychutnaly cílový oblouk a každé dítě dostalo drobnou cenu a zasloužené občerstvení.“

BĚH krásnou potštejnskou krajinkou. Foto - 6x Archív Šimon Smutný

MALÝ HRAD

Dalším závodem byl Malý hrad, který byl určen závodníkům kratší trati. Účastnilo se jí na 57 běžců a běžkyň všech věkových kategorií. „Součástí tohoto běhu byla nově zařazená soutěž tříčlenných týmů, kde se časy jednotlivých členů sčítaly. Celkem se přihlásilo překvapivých devět týmů. V závodě jednotlivců byl nejrychlejší v mužích Tomáš Veverka a v ženách Helena Nimshausová. Soutěž týmů vyhrál tým KOB Choceň před týmem Holice a třetím týmem Sousedi z Vamberka. Nejmladším běžcem byla Karin Hamerská, která obdržela, stejně jako nejmladší v hlavním závodě cenu a diplom,“ uvedl Šimon Smutný.

HLAVNÍ 8 km závod

Těsně před dvanáctou hodinou byl odstartován hlavní závod - Drsný běh, kde na běžce čekalo necelých osm kilometrů a k tomu jeden těžký kopec k hradu a ještě těžší kopec Modlivým dolem na vrchol Kapradě! „Na start tohoto závodu se postavilo 98 běžců a běžkyň, kdy nemladší byla 13letá Vendula Drahošová a nejstarším běžcem byl 67letý Petr Novotný. Na trati probíhal velmi vyrovnaný souboj mezi loňským vítězem Davidem Bílkem z Vrbice a Vítězslavem Šolcem z Náchoda. Po drobném zaváhání soupeře si pro vítězství doběhl s malým náskokem David Bílek a třetí skončil Ondřej Pleskot.

V kategorii žen, po loňské odmlce vyhrála Šárka Kulhavá ze Žamberka, před Eliškou Kleiberovou z Chocně a třetí v celkovém hodnocení žen byla Barbora Nováková z Kunvaldu. Cíl všech běhů byl tradičně na podiu na nádvoří pivovaru CLOCK, kde na běžce čekalo tradiční a zasloužené občerstvení jako čaj, svařák, domácí kremrole a štrůdl. Absolutní vítězové David Bílek a Šárka Kulhavá získali na jeden rok do svého držení putovní poháry,“ hodnotil pořadatel Smutný.

OCENĚNÍ nejlepších

V poledne proběhlo vyhlášení výsledků všech závodů. „První tři závodníci ve všech věkových kategoriích získali diplomy a již tradiční ceny od firmy PLEVA Potštejn, pivovaru CLOCK a Řetězy Vamberk. Diplomy a startovní čísla nám připravuje tiskárna Horáček z Vamberka. Tyto firmy nás podporují od samého začátku a letos to bylo již po desáté. Moc děkujeme,“ říká s nadšením Šimon Smutný.

CLOCK CUP 2023

Vrbická rozhledna, Liščí doly a Drsný běh, to jsou závody zařazené do běžeckého poháru CLOCK CUP. „Všichni účastníci jednotlivých závodů získávají body za účast a umístění a prvních pět závodníků v konečném pořadí rozdělí prémii 10 000 Kč. Letošní ročník byl velmi vyrovnaný a pořadí se měnilo každým závodem. Celkovým vítězem se stal David Bílek z Vrbice (58 bodů), který vyhrál všechny tři závody a v jednom zaběhl traťový rekord. Druhý skončil Radek Hejl (57 bodů) z Letohradu, třetí byl doposud vedoucí Tomáš Kyncl (56 bodů) z Holic a peníze si vyběhli i čtvrtý Vítězslav Šolc (49 bodů) z Náchoda a pátý Mojmír Svoboda (45 bodů) z Pardubic. Pro příští rok chystáme určité změny v bodování, tak aby i při nižší účasti měli větší šanci k prosazení v celkovém pořadí i ženy,“ hodnotí pořadatel Smutný.

ZRANĚNÍ na trati

„Jedinou nepříjemnou událostí bylo, že v naší desetileté historii pořádání závodů letos poprvé došlo ke zranění závodníka, když si Martina Frejvaldová z Pekla při seběhu z hradu udělala výron v kotníku. Na trati ji okamžitě i přes časovou ztrátu poskytnuli pomoc Z. Váňová, A. Hamerský a B.Frejvaldová, díky moc a Martině přejeme brzké uzdravení.

Letos jsme na našich závodech přivítali celkem 318 běžců všech věkových kategorií a věříme, že příští rok toto číslo alespoň zopakujeme. Těšíme se na Vás v roce 2024, snad i obecně lepším, než letos a ať to běhá i jen tak pro radost,“ přeje si za tým pořadatelů Šimon Smutný.