Sport Rychnovska

Regionální sportovní zpravodajství

z celého Podorlicka

Rychnovsko, Dobrušsko, Týnišťsko, Kostelecko, Vamberecko, Rokytnicko

DEŠTNÉ V O. H. / DOBRUŠKA – Dobrušťák, již pár let trvale žijící se svou rodinou v Rakousku vyhrál již po šesté celkový Světový pohár ve skibobech! Třiadvacetinásobný mistr světa Pavel ČIHÁČEK (38) vyhrál 15. – 16. března 2024 v rakouském Nassfeldu slalom, obří slalom, druhý dojel v super-G a potvrdil, proč Česká republika zůstává skibobovou velmocí. On-line deník Sport Rychnovska se na dálku se závodníkem Sokola Deštné v Orlických horách spojil a přináší s ním rozhovor. Dozvíte se, proč nebyl na konci šampus, zda bude pokračovat v úchvatné kariéře, co říká na kamaráda Davida Krejčího nebo komu děkuje za úžasně připravený skibobový Kitzbühel.

STUPNĚ VÍTĚZŮ po slalomu, zleva stříbrný David Krejčí, zlatý a vítěz celkového SP Pavel Čiháček, bronzový Markus Achleitner. Foto - 4x Archív Pavel Čiháček

V posledních závodech Světového poháru v Nassfeldu jste dvakrát vyhrál a jednou dojel druhý. Jak hodnotíte rakouské zimní středisko a první závod v super-G? „Jsem rád, že Nassfeld patří již tradičně do programu SP. Jezdím tam velmi rád, vyhovují mi tamní tratě. Máme tam skvělé zázemí přímo u tratě. Mělo by být víc takových závodů. Super-G se jelo za skvělých podmínek. Trať byla umrzlá, svítilo slunce, takže výborná viditelnost, což je pro rychlostní disciplíny vždy důležité. Na dlouhé trati bylo několik klouzavých pasáží, byly tam horizonty, kde nebylo vidět do další brány a cílová pasáž se jede na hodně strmém kopci, takže si člověk sáhne až na hranici svých sil. Druhé místo o 0,10 sek. za Walterem ze Švýcarska, který je specialistou na super-G pro mě bylo uspokojivé.“

Výsledky super-G, SP v Nassfeldu - 2024:

1. WALTER Björn (ŠVÝC) 1:21.03, 2. ČIHÁČEK Pavel (ČR) 1:21.13, 3. KREJČÍ David (ČR) 1:21.88 …… 8. HARNACH Dominik, 12. HOUSA Aleš, 20. KOVÁČ Andrej, 28. HLAVÁČ Filip, 30. HARNACH Pavel (z 36 závodníků)

Týž den byl na programu obří slalom, kde jste vyhrál! Jak se Vám jelo? „Při obřím slalomu už byla viditelnost horší a počasí se začínalo kazit. První kolo mi vůbec nesedlo. Už ve druhé bráně jsem podcenil odklon tratě, zkazil výjezd z brány a táhlo se to se mnou několik bran. V půlce trati opět na hraně! Pocitově asi nejhorší jízda kariéry. Druhé kolo? To už byla muzika. Povedlo se mi na výbornou a nakonec mi to těsně dalo na vítězství!“

Výsledky obřího slalomu, SP v Nassfeldu - 2024:

1. ČIHÁČEK Pavel (ČR) 1:59.90, 2. WEGMAYR Leonhard (RAK) 2:00.68, 3. WLEZCEK Roland (RAK) 2:01.47 …… 9. HARNACH Dominik, 13. HOUSA Aleš, 17. KREJČÍ David, 19. HLAVÁČ Pavel, 20. KOVÁČ Andrej, 24. HARNACH Pavel (z 31 závodníků)

VÝSTAVNÍ oblouk Pavla Čiháčka, skibobové legendy!

WEGMAYER nebo já!

Ve třetí disciplíně se již rozhodovalo o celkovém vítězi Světového poháru, jak byste zhodnotil slalom? „Další den poprchávalo a bylo teplo. Byla to trochu loterie startovacích čísel, když se trať po každém závodníkovi dramaticky zhoršovala. Po obřím slalomu jsem měl náskok dvou bodů v celkovém hodnocení na Wegmayera z Rakouska. Leon je mladý závodník a věděli jsme, že to bude buď on, nebo já. Viděl jsem jeho start a odjezd v prvním kole. Už ze startu bylo vidět, že hrozně chce a škodí mu to. Jel moc agresivně, to je za těchto podmínek vždy špatně. Dostal se až na cílový hank, ale tam byla pro něho konečná. Když jsem pak ve vysílačce slyšel, že je Leon potlučený, ale v cíli, tak jsem věděl, že je hotovo. Slalom už jsem si užíval a věděl, že si pro vítězství dojedu. Zvítězila zkušenost nad mladou dravostí.“

Výsledky slalomu, SP v Nassfeldu - 2024:

1. ČIHÁČEK Pavel (ČR) 1:58.84, 2. KREJČÍ David (ČR) 1:59.90, 3. ACHLEITNER Markus (RAK) 2:02.36 …… 6. HLAVÁČ Pavel, 9. HARNACH Dominik, 14. HOUSA Aleš, 21. KOVÁČ Andrej (z 32 závodníků)

Jaké byly v Rakousku sněhové podmínky? „Bylo fajn vidět opět po dlouhé době kupy sněhu. Já mám Nassfeld cca 2,5 hodiny jízdy autem. Prakticky objíždím Grossglockner (nejvyšší hora Rakouska, 3798 m n. m. – pozn. redakce SRK). Tohle pohoří často rozhoduje, na jaké straně hor bude ještě sníh a na jaké už bude jaro. Takže na naší straně už rostou sněženky a na jižní stále vládne paní zima.“

KAMARÁDI, Pavel Čiháček sleduje práci skibobového parťáka a mentora v důchodu, Davida Krejčího z Deštného

POŠESTÉ vítězem SP

Již po šesté jste vyhrál celkový Světový pohár ve skibobech, jak hodnotíte sezonu 2023/24? „Mám z uplynulé sezony smíšené pocity. Celkové hodnocení vůbec nebylo mým cílem, tím spíš jsem rád, že to tak dopadlo. Před sezonou jsem avizoval, že z časových důvodů hodně závodů vynechám. Jedinou jistotou pro mně byly závody v Deštném. Sezona začínala dostávat podobu již v prosinci, kdy se začaly posouvat termíny prvních závodů pro nedostatek sněhu. Alpské země nevyjímaje. Já takový rok nepamatuji. Vždycky se to tak nějak sjelo, i když třeba za horších podmínek. Letos nám ale zima nepřála vůbec. Proto se spousta závodů rušila bez náhrady. Tímto chci poděkovat Petru Prouzovi za ochotu při pořádání závodů, rolbařům za vynikající přípravu trati a samozřejmě všem organizátorům závodů v Deštném. Mezi staršími skibobisty se trati v Deštném říkávalo "skibobový Kitzbühel". Bylo by fajn, kdyby toto pořekadlo opět začalo platit mezi mladými generacemi skibobistů. Po Deštném byly zrušeny závody v Německu i v Rakousku. Jediným plánovaným bodem v kalendáři, kde byl dostatek sněhu, byl Nassfeld. Takže jsem celou svou přípravu směřoval k těmto závodům.“

LEGRACE a rivalita s Davidem Krejčím

Čtvrtý v celkovém hodnocení SP skončil další Čech David Krejčí, který si v Rakousku dojel pro dvě medaile, co na kamaráda z Deštného říkáte? „David se pro sport narodil. Je asi jedno, co by dělal, ve všem by vynikal. Stále ho obdivuji, po fyzické stránce je stále na top úrovni. Rozbuškou pro něj byly určitě závody v Deštném. David měl úspěch už v sobotním obřím slalomu, ale oči mu nejvíce zářily v nedělním slalomu. Už první kolo byla velká zábava a trať druhého kola si vzal do parády legendární Markus Moser (37x mistrem světa – pozn. redakce SRK), který se přesunul od závodění ke stavění tratí a trénování. Po prohlídce se závodní pole rozdělilo na dva tábory. Jedni se trati obávali a druzí se na závod děsně těšili. Moser postavil pár záludností. Průjezdné brány, vertikály, náročný cílový dojezd. Při jízdě se muselo přemýšlet. A to nám Deštenským sedí. David trať prolítnul jako za mlada, výsledkem bylo umístění na bedně a já situace využil a hned jsem ho začal motivovat na Nassfeld. Jsem děsně rád, že se nechal přemluvit a s celou jeho skvělou rodinou na týden do Nassfeldu přijeli. Měli jsme tam takové soukromé mistrovství Deštného. Neustále nás tam lidi z mančaftu hecovali, když viděli, že máme opět tu starou rivalitu (směje se). Nejlepší je, že jsme do poslední chvíle kámoši, ale jak si člověk stoupne na start a začne před ním pípat časomíra, jede každý sám za sebe a nedaruje nikomu ani setinku. Nejsem překvapen, že to Davidovi v Deštném i v Nassfeldu vyšlo a doufám, že si s námi pár závodů ještě dá.“

ČESKO je skibobovou velmocí! Mezi ženami vyhrála celkový Světový pohár Stanislava Preclíková (Skibob klub Dobruška), s kterou již připravuje on-line deník Sport Rychnovska též rozhovor a mezi muži Pavel Čiháček (Sokol Deštné v O.h.) !

ŠAMPUS raději nebyl, proč?

Co jste si říkali na pódiu se Stanislavou Preclíkovou, která vyhrála pro změnu celkové hodnocení SP žen? „Stáňa taky bojovala do posledního závodu o celkové umístění a bylo na ní vidět, že je moc ráda, že se ji to podařilo urvat. Komentátor nás na pódiu na chvíli zastavil a promlouval k publiku. My jsme se Stáňou stáli s trofejemi a čekali, co se bude dít. Zda mají vymyšlenou nějakou legraci, jestli poletí konfety nebo nás někdo zleje šampusem (směje se). Nakonec komentátor pronesl několik děkovných vět, a když bylo odfoceno, tak jsme si se Stáňou sedli. Později jsem se dozvěděl, že opravdu bylo pár kluků připraveno s láhvemi opodál, ale ty závěsy za námi vypadaly draze, tak nechtěli riskovat zničenou látku, stěnu, účesy a já nevím, co ještě (směje se).“

Jste stále ve světové formě, zkusíte další sezonu a především MS? Byla by škoda končit! „Celou sezonu asi odjet nezvládnu, ale uvidím, v jakém rozpoložení na podzim budu. Třeba se zaměřím pouze na MS a budu směřovat formu do Lenggries (Bavorské Alpy – pozn. redakce SRK).“